قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🔥گچ کشاورزی

گچ کشاورزی.  در عرصه کشاورزی ناگفته نیست که خاک به مرور زمان نیاز به اصلاحاتی دارد تا سبب بهبود کیفیت آن و البته محصولات آن خاک شود. یکی از مشکلات عمده خاک در کشاورزی، کم آبی و البته شوری آن است. گچ کشاورزی را می توان محصولی در جهت اصلاح ساختمان خاک، کاهش اثر کم آبی و البته شوری خاک نامید. البته گچ کشاورزی مزایای بسیاری در استفاده برای خاک دارد، برای مثال این محصول می تواند در رفع کمبود های گوگرد و کلسیم هم تاثیرگذار باشد.

 

کاربرد گچ کشاورزی در باغات پسته

جهت بهبود کیفیت خاک و افزایش محصول، به‌مرورزمان خاک باغات پسته نیاز به اصلاح دارند. روش‌های گوناگونی برای اصلاح خاک‌های شور، سدیمی و رسی پیشنهادشده است. یکی از مواد ارزان قیمت که برای اصلاح خاک و زمین‌های کشاورزی استفاده شده و در اکثر مناطق خشک معادن آن در دسترس است، کچ  کشاورزی می‌باشد. علاوه بر نامناسب بودن کیفیت منابع آب، املاح مضری مانند بور نیز در بسیاری از مناطق تحت کشت پسته در حد مسمومیت دیده می‌شود. به‌منظور کاهش اثر این املاح مصرف گچ کشاورزی توصیه شده است.

کچ کشاورزی در رفع کمبودهای کلسیم و گوگرد بسیار مؤثر است، اضافه کردن کچ به خاک از یک سو باعث اصلاح خاک زمین‌های کشاورزی  و کاهش مسمومیت های کلر، سدیم و بور شده و از سویی دیگر کمبود کلسیم را در درختان (درختان پسته) جبران می کند، همچنین سولفات (so4) می تواند با آلومینیوم احتمالی موجود در خاک ترکیب شده و تولید سولفات آلومینیوم کند و بدینوسیله Al را از دسترس گیاه خارج و مسمومیت آلومینیوم را بر طرف کند که این امر تأثیر مثبتی بر جذب عناصر مغذی همچون روی، آهن و غیره دارد. یون کلسیم در خاک موجب سبک شدن خاک و بهبود تهویه خاک می گردد و یون سولفات نیز باعث افزایش جذب یون های  غیر قابل جذب در خاک می شود. تحقیقات نشان داده وجود مقادیر مناسب گچ کشاورزی در خاک موجب رشد و تکثیر بهتر کرم های مفید خاکی می گردد.

گچ (سولفات کلسیم آبدار) از جمله از مواد اصلاح کننده ارزشمندی است که استفاده از آن برای اصلاح خاک باغات پسته متداول شده است. گچ کشاورزی دارای خصوصیاتی است که این نوع گچ را نسبت به سایر انواع گچ متفاوت کرده است؛ کچ کشاورزی به‌صورت خام و پخته نشده می‌باشد. این نوع گچ دارای آهک کم و فاقد شوری است. در گچ کشاورزی نسبت کلسیم به منیزیم باید بالاتر از 70 به 1 باشد. همچنین در کچ گشاورزی هرچه سنگ ریزه و قلوه سنگ کمتری وجود داشته باشد، گچ مورد استفاده کیفیت بالاتری دارد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

گچ کشاورزی
فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره 09122533040 تماس حاصل نمایید.