قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🔥پودر دولومیت

دولومیت دانه بندی ومیکرونیزه

سنگ معدنی دولومیت با فرمول شیمیایی CaMg(CO۳)۲ در سه جهت رخ کامل دارد. اکثر دولومیت‌ها به رنگ‌های خاکستری مایل به کرم و سفید مایل به خاکستری یافت می‌شوند ولی برخی با رنگ‌های دیگری مانند سفید، زرد، سبز و سیاه هم دیده شده‌اند. این کانی دارای وزن مخصوص ۶/۲ گرم بر سانتیمتر مکعب، سختی آن ۴–۵/۳ و دارای جلای شیشه‌ای یا مرواریدی می‌باشد. عناصر تشکیل‌دهنده دولومیتعمدتاً اکسید منیزیم (MgO)و آهک (CaO) می‌باشد ولی ممکن است عناصر دیگری چون اکسیدهای آهن، سدیم و پتاسیم نیز در ساختمان آنها یافت شود.  دولومیت به صورت لایه‌های عظیم با ضخامت‌های چند ده فوتی یافت می‌شود. دولومیت به عنوان یکی از اجزاء رایج سنگ‌های رسوبی شناخته می‌شوند.

سنگ‌های حاوی دولومیت را با همان نام دولومیت یا سنگ آهک دولومیتی می‌شناسند. کانی‌های کربناته شامل کلسیت، آراگونیت، دولومیت می‌باشد. شاید هیچ ماده معدنی دیگری، مصارفی را که سنگ آهک و دولومیت دارند، نداشته باشد. سنگهای کربناته به خاطر خواص فیزیکی خود پایه‌های اساسی صنعت مصالح ساختمانی را تشکیل می‌دهند و از بدو تمدن بشری مورد استفاده بوده و در حال حاضر نیز مصارف این سنگها رو به افزایش است. سنگ‌های کربناته ۵۰٪ مخازن نفت و گاز دنیا و۹۵٪ مخازن نفت و گاز ایران را شامل می‌شوند. رسوبات کربناته از کلسیت (کم یا پرمنیزیم) یا آراگونیت و مقداری نیز دولومیت، پیریت و کوارتز، تشکیل شده‌اند.

کاربرد دولومیت:

۱- کنترل کننده pH

۲- تهیه منگنز از آب دریا

۳- تولید اکسید و هیدروکسید منیزیم

۴- صنایع ذوب فلزات به عنوان گداز آور

۵- کشاورزی (به عنوان کود و تنظیم کننده PH مواد مغذی در خاک)

۶- صنایع لاک سازی، رنگ سازی و بلورسازی ، ریخته گری ، تصفیه آب

۷- صنایع نسوز (آجر شاموتی، سیمان سازی و …) پر کننده در لاستیک

۸- صنایع ساختمانی (کاشی و سرامیک سازی، شفته ریزی ، شیشه سازی و . . . )

۹- خوراک دام(به عنوان افزودنی درمنبع تامین مواد معدنی)

دولومیت به عنوان منشاء CaO و MgO در صنایع ذوب فلز (آهنی و غیرآهنی)، کشاورزی (به عنوان کود و تنظیم کننده خاک)، تهیه منگنز از آب دریا، صنایع نسوز (آجر شاموتی، سیمان سازی و…)، شیشه سازی، صنایع ساختمانی (کاشی و سرامیک سازی، شفته ریزی و…)، پرکننده در لاستیک استفاده می شود.

نقش دولومیت در خوراک دام

دولومیت خوراک دام در گاوداری ها ومحل های پروش دام به عنوان یک منبع تامین مواد معدنی نقش مهمی درحفظ سلامت دام وافزایش مواد مغذی در محصول تولید شده ازدام را دارد.

دولومیت خوراک دام از نوع سنگ کربنات کلسیم معدنی GCC بوده که معمولا فراوری خاصی روی ان انجام نشده است.دو لومیت از نوع اهک کلسیمی با خلوص بالا می باشد.

مصرف این ماده بخصوص برای گاوهای شیری از اهمیت بالایی برخوردار میباشد.

از جمله مزایای استفاده دولومیت در خوراک دام بدین شرح میباشد:

*قابل مصرف برای تمامی دام ها اعم از گاوداری،پرورش گوسفند وبز

*تامین کلسیم مورد نیاز بدن دام ومقابله با بیماری های اسکلتی نظیر پوکی استخوان

*بهبود فعالیت آنزیم وهورمون های بدن دام

*جلوگیری از مشکلات عصبی مانند گرفتگی عضلات

دولومیت

افزودن کربنات کلسیم ودولومیت در خوراک دام، مطابق تحقیقات صورت گرفته در سراسر جهان، باعث افزایش کیفیت و کمیت شیر و افزایش میزان رشد حیوان می شود. کلسیم یکی از عناصر اصلی برای تشکیل و رشد استخوان بوده و مصرف آن یک فاکتور مهم در رشد مناسب گوساله های جوان است. اگر میزان کلسیم دریافتی دام کم باشد ، باعث کاهش رشد گوساله ها شده و بیماری هایی نظیر نرمی استخوان ، ضعف اسکلت و شکستگی های متعدد استخوانی را در پی خواهد داشت. متابولیسم کلسیم در گوساله ها یکی از مهم ترین فاکتور های پرورش دام است. کلسیم یک ماده اساسی برای فعالیت در ماهیچه ای می باشد. برای تولید بیشتر شیر گاو مصرف بیشتر کلسیم مورد نیاز است. مصرف پودر دولومیت وکربنات حاوی کلسیم  در خوراک ماکیان نیز موجب بهبود کیفیت تخم و افزایش ضخامت پوسته‌ی آن می گردد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

دولومیت
فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره 09122533040 تماس حاصل نمایید.