قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🔥ویژگی های کوره دوار

ویژگی های کوره دوار

کوره دوار (چرخشی)، دستگاهی است شامل استوانه ای فلزی که داخل آن با استفاده از مواد دیرگدازی چون سیمان یا آجر نسوز عایق کاری شده و چرخش آن حول محور افقی و با شیبی ملایم صورت می گیرد.

کوره های عایق بندی شده با سیمان، آهک و دولومیت به ترتیب در رتبه ی اول تا سوم پرکاربردترین کوره های دوار می باشند. پیش از اختراع این کوره، فرآیند پخت مواد در کوره های سنتی انجام می شد. بازدهی پایین، پخت غیریکنواخت و حجم تولید بسیار پایین، باعث شد تا کوره های سنتی جای خود را به انواع چرخشی بدهند.

 

اجزاء و ساختمان

بدنه این کوره از جنس فلز (معمولاً از جنس فولاد یا ورق استیل نسوز) می باشد و داخل آن توسط مواد دیرگدازی چون آجر یا سیمان نسوز پوشانده می شود. با توجه به دمای بالا و شرایط محیطی حاکم، استفاده از ورق استیل 310 و 309 انتخابی مناسب در ساخت بدنه محسوب می شود.

از دیگر انواع ورق استیل نسوز می توان به ورق استیل مشبک 309 نیز اشاره کرد که البته بعید است در ساخت کوره های دوار کاربردی داشته باشد. ورق استیل 310 می تواند تا دمای 1050 درجه سانتی گراد در برابر حرارت و اکسیداسیون مقاوم باشد، این در حالی است که مقاومت حرارتی ورق استیل مشبک 309 تا دمای 1000 درجه سانتی گراد می باشد.

از دیگر اجزای این کوره می توان از مشعل، رینگ فولادی، فیلتر غبارگیر، فن سانتریفیوژ و شاسی، پیش گرم کن و خنک کن نام برد.

 

خنک کننده کوره دوار

خنک کننده، دستگاهی است که در ساخت آن دقیقاً از اصول ساخت کوره دوار بهره گرفته شده است، با این تفاوت که داخل آن با عایق پوشش دهی نشده است.

هدف استفاده از عایق در کوره دوار، جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی می باشد، این در حالی است در خنک کننده ها، هدف خنک کردن مواد داغ خروجی از کوره دوار بوده و در صورت عایق گذاری، فرآیند با مشکل مواجه خواهد شد. ماده ساخت لوله ی دستگاه خنک کننده از جنس ورق نازک آهن یا استیل بوده و در برخی موارد سطح خارجی آن توسط آب خنک می شود.

استفاده از دستگاه خنک کننده به این دلیل ضروری است که مواد داغ گداخته برای کارکنان واحد تولید و هم چنین ماشین آلات کارخانه خطرناک و آسیب زا خواهد بود. به عنوان مثال در صورت نزدیک شدن ماشین آلات حمل به مواد گداخته، لاستیک آنها بلافاصله ذوب و از رده خارج می شود.

 

کاربرد

این کوره ها از جمله پرکاربردترین کوره های پخت آهک، پخت سیمان، تصفیه حرارتی دولومیت، پخت سیلیس و تولید فلمنت، تصفیه حرارتی و فرآوری خاک روی، حرارت دادن انواع خاک های معدنی حاوی سولفید در مجاورت اکسیژن هوا، تولید بوکسیت و کائولن کلسینه، تولید کربنات باریوم و کربنات استرانسیوم، تولید سولفات استرانسیون و سولفات باریوم رسوبی می باشند.

 

مزایا

  • سرمایه گذاری اولیه نسبتاً پایین
  • یکنواختی ترکیب شیمیایی مذاب با توجه به تلاطم حاصل از چرخش کوره
  • ظرفیت ذوب نسبتاً بالا
  • توزیع یکنواخت درجه حرارت بر روی مواد شارژ

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

کوره دوار
فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره 09122533040 تماس حاصل نمایید.