قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🔥تفاوت آهک با کربنات کلسیم

کربنات کلسیم یک سنگ معدنی و از جمله فراوان ترین ترکیبات تشکیل دهنده پوسته زمین است در حالی که آهک در انواع مختلف آن معمولا ماده ای شیمیایی است که طی فرایند های خاصی تولید می شود. کربنات کلسیم طیف گسترده ای از سنگ های حاوی کلسیم مانند خود سنگ آهک را شامل می شود که وجود یون منفی کربنات و یون مثبت کلسیم در آن ها قطعی است. همچنین خود سنگ آهک (آهک ناخالص) نیز در زیر مجموعه‌ی کربنات کلسیم قرار می گیرد.

تفاوت شیمیایی

کربنات کلسیم همان گونه که از نام آن مشخص است ، از یون های کربنات و کلسیم با فرمول CaCO3 ایجاد شده است. در حالی که در تولید آهک خالص ، یون کربنات با فرمول CO3 باید از ترکیب حذف شود. برای این منظور سنگ کربنات کلسیم (که سنگ آهک نیز نامیده می شود) را باید توسط یک فرایند تصفیه ، خالص سازی نمود. عامل اصلی در این فرایند ، حرارت است. حرارت زیاد (بیش از هزار درجه سانتیگراد) می تواند پیوند بین اجزاء تشکیل دهنده کربنات کلسیم را سست کرده و در نتیجه گاز دی اکسید کربن با فرمول CO2 از آن جدا شده و وارد جو می شود.

محصول نهایی این فرایند ، تولید آهک خالص با فرمول اکسید کلسیم یا CaO می باشد که کاملا با کربنات کلسیم تفاوت دارد. آهک خالص یک ماده کاملا شیمیایی است که اصلا به صورت سنگ معدنی در طبیعت یافت نمی شود. همچنین نوع دیگری از آهک نیز وجود دارد که فرمول آن هیدروکسید کلسیم بوده و از یون های منفی هیدروکسید و مثبت کلسیم ایجاد شده است.

با در نظر گرفتن تفاوت های گفته شده بین آهک و کربنات کلسیم ، می تواند شباهت این دو ماده را نیز در دارا بودن یون کلسیم دانست.

تفاوت در کارایی 

آهک و کربنات کلسیم دارای کاربرد های مشابه زیادی هستند ولی مصارف آهک به دلیل تفاوت در فرمول آن گسترده تر است. این دو ماده بیشتر به عنوان فیلر در تولید محصولات مختلف ، به عنوان مصالح ساختمانی در امور ساخت و ساز و به عنوان تامین کننده کلسیم بدن دام و طیور مصرف می شوند.

با این حال برخی از کاربرد ها مختص به آهک می باشد. برای مثال ، آهک دارای خاصیت ضدعفونی و میکروب کشی بوده در حالی که کربنات کلسیم از این ویژگی بی بهره است. همچنین در تصفیه فاضلاب از آن به عنوان ماده منعقد کننده استفاده می شود و کربنات کلسیم برای این مورد نیز کاربرد ندارد. اصولا موارد مصرف آهک نسبت به کربنات کلسیم گسترده تر است که به خاطر فراوری هایی می باشد که بر روی آن انجام شده است.

از نظر قیمت هم برخی از انواع آهک از کربنات کلسیم گران تر می باشد. تولید آهک یک پروسه پر هزینه با مصرف انرژی است و در نتیجه محصول آن شامل هزینه های تولید می شود در حالی که بر روی سنگ کربنات کلسیم ، فرایند خاصی صورت نمی گیرد و نهایتا آن را کوبیده و پودر می کنند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تفاوت آهک با کربنات کلسیم
فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره 09122533040 تماس حاصل نمایید.