قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🏷️

📱 برای دریافت مشاوره و قیمت محصولات، می توانید از طریق شماره تماس های مجتمع تولیدی مصالح آسیا و یا با مراجعه حضوری به دفتر مرکزی مراجعه نمایید.

02537226982
09121537040
09122533040

📌 قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا

شفته آهک به انگلیسی Laying of Concrete و به معنی ملات و دوغات آهکی است. شفته ریزی اهک یکی از روش های رایج تقویت خاک بستر سازه های مختلف است. برای این منظور باید مخلوطی از مقادیر معین آهک ، آب و شن تهیه نمود. شفته آهك استخر یکی از رایج ترین انواع شفته ریزی است زیرا اصولا این ملات برای محیط های مرطوب مناسب است و اگر خاک خیلی خشک باشد ، پس از مدتی ترک خورده و از هم می پاشد.

استفاده از آهک در شفته ریزی به دلیل مقاومت بالای این ماده در برابر آب و رطوبت است و پس از خشک شدن مانع از نفوذ آب به داخل پی می شود. آهک برای شفته ریزی استخر و بناهای کوچک و دیوارهای کوتاه کاربرد دارد.

شفته آهک

اصول شفته ریزی آهک

برای تهیه ملات شفته اهک که آن را roughcast هم می نامند ، باید نسبت مواد را به خوبی رعایت نمود. برای تقویت شفته توصیه می شود در داخل خاک مقداری پاره سنگ نیز بریزید. توجه کنید که کف پی بنا باید کاملا افقی بوده و نسبت به دیواره ها دارای زاویه قائم باشد. برای پی ریزی محل هایی که ناهمواری زیادی دارند و یا برای تراز شدن محل نمی توان از تراز و شمشه بهره برد ، باید از روش جایگزین استفاده کرد که به شرح زیر است:

الف)

یک شلنگ چند متری را پر از آب می کنیم طوری که حبابی نداشته باشد. سپس آن را در پی محل مورد نظر قرار داده و با بررسی سطح آب ، موقعیت را تراز می نماییم.

ب)

روش دیگر تراز کردن که البته بهترین روش نیز محسوب می شود استفاده از دوربین نقشه برداری است. در این روش باید دوربین را در موقعیت مستقر نموده و نقاطی را در پی مشخص کرد. سپس با استفاده از میر یا ژالون شروع به تراز یابی محل می نماییم.

 

پیش از ریختن آهک ، آب به داخل پی بریزید. میزان آب با توجه به شرایط محیطی تعیین می شود. برای این ملات به ازای هر متر مکعب خاک بستر ، از حدود 200 الی 250 کیلوگرم آهک مخصوص استفاده می شود. ارتفاع مناسب شفته ریزی در حدود سی سانتیمتر است. پس از شفته ریزی ، باید یک روز صبر کنیم تا آب موجود در آن یا تبخیر شده و یا در زمین فرو رود. بعد از گذشت یک روز ، ملات کاملا خشک نمی شود بلکه به آن دو نم می گویند. روز بعد نوبت به مرحله تخماق می رسد یعنی باید شفته آهک را با یک وزنه سنگین کوبید. با انجام این کار ، ارتفاع شفته کاهش می یابد و باید دوباره تا ارتفاع 30 سانتیمتر آن را پر کرد و این عمل تا زمانی ادامه دارد که شفته دیگر حجم خود را از دست ندهد.

نکاتی در مورد شفته ریزی آهک

الف)

تشخیص میزان مقاومت شفته آهکی از طریق سنجش مقاومت فشاری آن طی روز های پس از شفته ریزی است. استاندارد شفته آهک و خاک که در تهیه آن از آهک مناسب استفاده شده و اصول کار به خوبی رعایت شده باشد ، مقاومت پنج کیلوگرم بر سانتیمتر مربع 5kg/cm2 پس از 7 روز و 10 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع 10kg/cm2 پس از 28 روز است. چنین مقاومتی برای بستر ساختمان یا جاده ایده آل می باشد.

ب)

آهک مورد مصرف در تهیه ملات شفته آهک می تواند از نوع آهک زنده و یا آهک هیدراته باشد. اگر قصد استفاده از آهک هیدراته را دارید باید توجه کنید که به خوبی شکفته شده باشد در غیر این صورت ، آهک در پی ساختمان شکفته شده و حفره هایی را ایجاد می نماید که همین امر ، پی را تضعیف خواهد نمود.

ج)

محل استاندارد برای تهیه ملات شفته آهک در نزدیکی محل شفته ریزی است تا به راحتی شفته تهیه شده و بدون خشک شدن به داخل پی منتقل شود.

د)

در تهیه دوغات شفته آهکی آن را با خاک درشت دانه ترکیب کرده و از پاره سنگ در داخل آن استفاده کنید.

ه)

با توجه به اینکه شفته آهک پیش از خشک شدن کامل ، همچنان آب جذب می کند بنابراین باید صبر کنید تا کاملا خشک شده و سپس بتون ریزی نمایید در غیر این صورت آب بتون را جذب کرده و آن را پوک می کند.

ی)

هیچ گاه پیش از رسیدن شفته آهکی به مقاومت استاندارد یعنی 5.1 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع بارگذاری بر روی آن را آغاز نکنید. روش سنتی برای بررسی خشک شدن شفته اهک و خاک این است که اثر کفش روی آن نماند. اما از لحاظ علمی باید توسط مهندس ناظر تایید گردد.

و)

توجه داشته باشید که هر چه مقدار آهک در ملات شفته آهکی بیشتر باشد ، مقاومت آن افزایش می یابد. (البته تا میزان مشخصی ، پس از آن مقاومت شفته کاهش می یابد.) هر چه میزان خاک رس در خاک بیشتر بوده و خاک سبک تر باشد ، باید مقدار آهک را افزایش داد.

فروش آهک شفته ریزی

کارخانه تولید آهک آسیا بزرگترین تولید کننده انواع آهک نظیر شفته آهکی در ایران است. انواع گوناگون آهک شفته ریزی با کیفیت مرغوب و در بسته بندی 25 کیلوگرمی و یا جامبو بگ به کلیه شهر های کشور ارسال می گردد. به منظور کسب اطلاعات لازم در مورد انتخاب آهک شفته و یا خرید این محصول با کارشناسان کارخانه آهک آسیا تماس حاصل نمایید.

جهت ارتباط با ما کلیک کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.