قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🔥آب آهک چیست؟

برای تهیه آب آهک از ترکیب آب با آهک هیدراته استفاده می شود. آهک هیدراته با فرمول شیمیایی هیدروکسید کلسیم ، خود از ترکیب آب با آهک زنده با فرمول اکسید کلسیم بدست می آید. شیره آهک از نظر فرمول ساختار همان هیدروکسید کلسیم آبدار است ولی پی اچ پایین تر و قلیاییت ضعیف تری نسبت به آهک هیدراته دارد. وجود یون هیدروکسید در شیر آهک سبب می شود تا این ماده خاصیت قلیایی داشته باشد.

 

کاربرد

شیر آهک هم در موارد صنعتی و هم غیر صنعتی مصرف می شود. ترکیب آب و آهک در کنار دیگر مصالح ساختمانی مانند سیمان و پودر سنگ و شن و ماسه بعنوان ملات برای ساخت و ساز کاربرد دارد. گاهی اوقات برای ترمیم آسفالت و یا جاده ها از آب اهک استفاده می شود زیرا این ماده به درون شکاف ها نفوذ کرده و ریزترین ذرات را نیز احاطه می کند. در نتیجه بعد از خشک شدن ، بسیار محکم می شود. از این مایع آهکی در صنعت تصفیه آب برای اسید زدایی و کنترل پی اچ آب آشامیدنی و یا فاضلاب کارخانجات استفاده می کنند. در کشاورزی نیز به عنوان یک ماده قارچ کش بر روی برگ و ساقه گیاهان اسپری می شود.

امکان تهیه اب اهک با غلظت بین ۵ درصد تا ۳۰ درصد وجود دارد. اگر غلظت آن از ۵% کمتر شود ، عملکرد خاصی نخواهد داشت و اگر بیش از ۳۰% شود دیگر جابجایی آن با استفاده از پمپ های موجود امکان پذیر نیست. برخی از کاربرد های شیر آهک عبارتند از:

– تنظیم اسیدیته

– تثبیت لجن

– ته نشین سازی فلز

– سختی گیری آب

– کنترل بوی بد

 

آب آهک خوراکی

از آب اهک برای مربا و برخی مواد خوراکی نیز استفاده می شود. این مایع نقش چشمگیری در شفاف شدن مربا و خوراکی ها بعد از پخت دارد و در زیبایی و ترد شدن آن نیز ماثر است. البته نکته مهم این است که برای تهیه اب اهکی مصرفی در خوراکی ها ، پس از ترکیب کردن اب و اهک باید چند ساعت فرصت دهید تا آهک به خوبی ته نشین شده و آب روی آن کاملا شفاف و زلال شود زیرا غلظت بالای آهک برای بدن انسان زیان آور است. در این صورت یک آب شفاف و سالم ولی با ویژگی های مورد انتظار آهک بدست می آید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

آب آهک
فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره 09122533040 تماس حاصل نمایید.