قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🔥سنجش خالص بودن آهک هیدراته

سنجش خالص بودن آهک هیدراته .کلسیم هیدروکسید با فرمول شیمیایی Ca(OH)2  و جرم مولکولی 74.11 پودری سفید رنگ است. که با نام آهک هیدراته نیز شناخته می شود. این ماده با داشتن pH ای حدود 12 نوعی باز قوی به حساب می آید که کار کردن با آن نیز نیازمند رعایت کردن نکات ایمنی است.

خلوص مواد شیمیایی

خلوص مواد شیمیایی یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای نمود زیرا همین عامل می تواند بر روی دقت آزمایش تاثیر ویژه ای بگذارد و با بالا بردن خطاهای آزمایشگاهی دقت کار را پایین بیاورد. بنابراین برای اطمینان بخشی از خلوص مواد شیمیایی می توان تست های شناسایی خلوص آن ها را انجام، و از مقدار و نوع ناخالصی موجود در آن آگاهی پیدا کرد

آهک هیدراته نیز ممکن است دارای ناخالصی هایی مانند کربنات ها، سیلیکات ها، کلرید ها و… باشد.به همین منظور برای شناسایی  این ناخالصی ها در آهک هیدراته تست های شناسایی زیر را انجام می دهند.

تست های شناسایی خلوص:

کربنات ها، سیلیکا، آلومینا و سولفات ها:

برای شناسایی این ناخالصی ها در آهک هیدراته در ابتدا مقدار 5 گرم از کلسیم هیدروکساید را  در 10 میلی لیتر آب حل می نماییم.  خمیر به دست امده  باید به طور کامل با افزودن 30 میلی لیتر هیدروکلریک اسید حل گردد. برای رقیق کردن محلول ساخته شده مقدار 20 میلی لیتر آب به محلول می افزاییم و سپس با کمک کاغذ صافی آن را صاف می نماییم.

  • مقدار رسوب به دست آمده از فرایند صاف کردن را مشتعل می سازیم و خاکستر به دست آمده را با کمک ترازو وزن می نماییم. مقدار خاکستر به دست آمده حداکثر باید 0.005 گرم باشد.
  • به 25 میلی لیتر از محلول به دست آمده در طی فرایند صاف کردن مقداری باریم کلراید می افزاییم و به مدت 10 دقیقه محلول را ساکن در جایی قرار می دهیم. بعد از سپری شدن این زمان نباید هیچگونه تغییری در محلول مشاهده گردد.  25 میلی لیتر دیگر از محلول زیر صافی را با محلول آمونیاک مخلوط می سازیم ، در صورت خالص بودن مخلوط به دست آمده نباید کدر گردد.

کلرید ها:

مقدار یک گرم از آهک هیدراته را با 3 میلی لیتر آب مخلوط می نماییم. به خمیر ساخته شده 10 میلی لیتر اسید نیتریک می افزاییم و آن را با 10 میلی لیتر آب رقیق می سازیم. محلول را با کمک کاغذ صافی صاف می نماییم و به محلول زیر صافی مقداری محلول نقره نیترات را اضافه می کنیم. محلول ساخته شده بعد از افزودن نقره نیترات نباید کدر گردد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

سنجش خالص بودن آهک هیدراته
فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره 09122533040 تماس حاصل نمایید.