قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🔥روش اجرای شفته آهک

روش اجرای شفته آهک

شفته آهک نوعی ملات یا دوغاب تهیه شده از آهک ، آب و برخی مواد دیگر است که برای تقویت خاک ساخته می شود. شفته آهک برای پی دیوار ، پی ساختمان و آب بندی استخر ها بکار می رود. طرز تهیه شفته آهک از طریق اختلاط پودر آهک هیدراته با آب و ماسه است و به دلیل ارزان بودن و سادگی تهیه و مصرف ، کاربرد زیادی دارد. این روش شفته ریزی مناسب محیط های مرطوب است زیرا در مناطق خیلی خشک ، پس از مدتی ترک خورده و تضعیف می گردد.

با توجه به اینکه شفته ریزی اهک معمولا برای تقویت زمین های دارای خاک ریزدانه و نرم بکار می رود ، بنابراین باید آن را تا حدودی شل و آبکی تهیه نماییم تا به خوبی در میان خاک نفوذ کرده و ذرات خاک را در برگیرد. میزان سفتی و شلی دوغاب آهک ، با روش آزمون و خطا و با تجربه شخصی بررسی می گردد. اگر شفته آهک زیر فنداسیون و برای پی دیوار به خوبی تهیه نشود ، خطر ریزش و تخریب بنا وجود دارد. نکته دیگر در مورد روش ساخت شفته آهک این است که این ملات ، زودگیر است پس نمی توان آن را در محل دیگری تهیه نمود و به محل مصرف انتقال داد.

بنابراین باید با فراهم آوری تمامی مواد مورد نیاز در محل پروژه ، آن را تهیه نموده و استفاده کرد. همچنین باید برخی موارد را در نظر داشت ، از جمله این که برای تهیه این ملات در مناطق بارانی ، باید آن را در فضایی مسقف ترکیب نمود. و اینکه میزان آهک بکار رفته در ملات با نرمی زمین رابطه مستقیم داشته باشد یعنی هر چه خاک نرم تر بود ، از آهک هیدراته بیشتری در ترکیب آن استفاده نماییم.

نوع مصالح مصرفی و نسبت اختلاط

آهک بکار رفته در تهیه شفته آهک می تواند از نوع پودر آهک آبخورده باشد که با نام آهک هیدراته هم معروف است. این آهک باید دارای خلوص بالای 50 درصد اکسید کلسیم باشد و در ترکیب با آب ، آب آهک غلیظ و مناسبی را ایجاد نماید. این نوع آهک باید از سنگ کربنات کلسیم با کیفیت بالا و خلوص مناسب استخراج شود. برای این منظور می توان از هر دو نوع آهک زنده و آهک هیدراته استفاده نماییم اما باید پیش از مصرف از شکفته شدن آن اطمینان حاصل نمود تا پس از مصرف در بستر پی ، سبب تورم و ایجاد حفره های خالی و در نتیجه تضعیف بستر نشود.

خاک محل هم از اهمیت زیادی برخوردار است. اصولا ملات شفته آهکی برای تقویت زمین هایی با خاک نرم بکار می رود بنابراین برای زمین های سنگی و صخره ای کاربردی ندارد. اما هر چه خاک محل ، نرم تر و رسی تر باشد ، باید از مقدار آهک بیشتری استفاده نمود.  توصیه می شود برای تهیه ملات ، از آب شرب استفاده گردد زیرا آب چاه ممکن است حاوی املاح و عناصر سنگین و یا خاصیت اسیدی یا قلیایی باشد و بر گیرایی آهک تاثیر سوء بگذارد.

نحوه اجرای شفته آهک

ابتدا بخوبی آهک را الک کنید تا ضایعات ، سنگ و مواد درشت موجود در آن جدا شده و پودری یک دست بجای ماند

حال مقدار نسبت اختلاط آهک ، ماسه و آب را مشخص کنید. این نسبت با توجه به میزان نرمی و سختی خاک محل و توسط فرد با سابقه مشخص می گردد

ابتدا مواد خشک را ترکیب کرده و سپس به آن آب اضافه کنید. این عمل حتما باید در محل پروژه انجام گیرد در غیر این صورت ، ملات شفته آهک سفت شده و قابل استفاده نخواهد بود

پس از شفته ریزی محل ، حداقل تا یک شبانه روز برای خشک شدن به آن فرصت داده و روی آن ساخت و ساز انجام ندهید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

شفته آهک
فهرست مطالب

برای دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره 09122533040 تماس حاصل نمایید.