قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🏷️

📱 برای دریافت مشاوره و قیمت محصولات، می توانید از طریق شماره تماس های مجتمع تولیدی مصالح آسیا و یا با مراجعه حضوری به دفتر مرکزی مراجعه نمایید.

02537226982
09121537040
09122533040

📌 قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا

 

آهک شکفته از فرآورده های سنگ آهک است که به صورت شیمیایی تولید می شود، شکفته شدن آهک که یک فرایند شیمیایی است در اثر تماس آهک زنده یا همان اکسید کلسیم با آب ایجاد می گردد. ساختار آهک شکفته از کریستال های بی رنگ تشکیل شده و از نظر ظاهری به صورت پودری سفید رنگ است. کاربرد های آن گسترده بوده و برای تصفیه آب ، ساختمان سازی ، پرورش دام و طیور ، ضدعفونی ، تولید کاغذ و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیایی Ca(OH)2
چگالی آهک شکفته 2.211 گرم بر سانتی متر مکعب
شکل ظاهری جامد پودری سفید رنگ
وزن مخصوص آهک شکفته 74.093 گرم بر مول
انحلال پذیری در آب 0.66 تا 1.89 گرم بر لیتر (با افزایش دما ، انحلال پذیری آن کاهش می یابد)
حلال ها آب – گلیسیرین – اسید ها
دمای ذوب 580 درجه سانتی گراد و سپس تجزیه کامل

تولید

این ماده در طبیعت وجود نداشته و ترکیبی شیمیایی است. تنها آهک موجود در طبیعت به صورت سنگ آهک و دولومیت می باشد. برای تولید آهک شکفته باید مراحلی به ترتیب طی شود که شروع آن ، استخراج سنگ اهک از معادن می باشد. سنگ آهک یک کانی کلسیمی از نوع سنگ های رسوبی است که در اثر تراکم اسکلت موجودات آبزی ایجاد گردیده و معادن آن به وفور یافت می شود.

پس از استخراج این سنگ ، آن را به کارخانه انتقال داده و با استفاده از آسیاب های کوبشی و دستگاه های خردایش ، کوبیده و به سایز های مورد نظر ریز می کنیم. حال نوبت به مرحله پخت می رسد زیرا سنگ آهک دارای ناخالصی های زیادی است که مهمترین آن گاز دی اکسید کربن می باشد و باید برای تولید آهک خالص ، این ناخالصی جدا سازی شود. وظیفه پخت بر عهده کوره آهکپزی است که با اعمال حرارت بسیار زیاد ، سنگ را به دمایی نزدیک به دمای ذوب می رساند.

امروزه از کوره هایی روتاری برای این منظور استفاده می شود که می تواند حرارت بسیار زیادی را تولید کرده و حجم بسیار زیادی سنگ اهك را در مدت زمان کوتاهی حرارت دهد. اعمال این حرارت موجب آزاد شدن ناخالصی ها شده و آهک پخته شده با فرمول اکسید کلسیم به دست می آید.

آخرین مرحله تولید ، ترکیب آهک زنده (آهک پخته شده) با آب است که نوعی فرایند شیمیایی به نام شکفته شدن یا هیدراته شدن را ایجاد می کند. آهک زنده با جذب هیدروژن از آب ، یون هیدروکسید را تولید می کند و در نهایت فرمول آهک شکفته یعنی Ca(OH)2 ایجاد می شود.

تفاوت آهک زنده و آهک شکفته

آهک زنده و آهک شکفته از لحاظ فرمول شیمیایی و واکنش پذیری با هم تفاوت دارند. با اینکه هر دو ماده از فراورده های سنگ آهك محسوب می شوند ولی از نظر ساختار مولکولی با هم تفاوت دارند. این دو ترکیب حاوی یون کلسیم در ساختار خود هستند اما اهک زنده یون اکسید و نوع شکفته شده یون هیدروکسید دارد.

اما تفاوت عمده آنها در واکنش پذیری است. آهک زنده ماده‌ی ناپایداری می باشد و اگر با آب تماس پیدا کند ، واکنشی اگزوترمیک ایجاد خواهد کرد. طی این واکنش ، آهک زنده حرارت زیادی ایجاد می نماید و حتی امکان انفجار نیز وجود دارد. در نتیجه واکنش آن با آب ، تغییر شیمیایی ایجاد شده و آهک شکفته می شود.

ولی بر خلاف آهک زنده ، هیدروکسید کلسیم ماده‌ی پایداری است که در صورت ترکیب با آب ، تغییر شیمیایی یا حرارت ایجاد نخواهد

کرد. محصول این ترکیب ، مایعی سفید رنگ یا شفاف به نام آب آهک است. در صورت مصرف آهک شکفته در ساخت و ساز ، این ماده به مرور زمان و با جذب گاز دی اکسید کربن هوا ، به سنگ آهک تبدیل می شود که ماده ای بسیار سخت و مستحکم می باشد.

کاربرد آهک شکفته

  1. یکی از مواد اصلی در امور ساختمانی و تولید مصالح ساخت و ساز
  2. در کاغذ سازی به عنوان حجم دهنده و کاستیک زدا
  3. در تصفیه آب و فاضلاب به عنوان منعقد کننده و کاهنده اسیدیته
  4. به عنوان ارزان ترین منبع کلسیم در جیره غذایی دام و طیور
  5. برای ضدعفونی مرغداری و گاوداری و استخر های پرورش ماهی
  6. در کشاورزی برای تصحیح پی اچ خاک
  7. برای تصفیه چغندر قند و نیشکر در کارخانجات تصفیه قند

روش استفاده در پی ساختمان

روش صحیح مصرف آهک شکفته از طریق تهیه آب آهک است. معمولا پیش از مصرف ، آن را سرند می کنند که با این کار ممکن است مقداری آهک آب نخورده نیز وارد پی ساختمان شود و بعد از تکمیل کار ، در داخل پی ، شکفته و مقاومت آن را کم کند. بنابراین توصیه می شود این آهک را به صورت آب آهک تهیه نمایید تا اگر آهک زنده هم در آن بود ، شکفته گردد. این کار معمولا در حوضچه های کوچکی در محل پی ریزی انجام می شود به طوری که روی آن را کامل آب فراگیرد. میزان ترکیب هم عموما به مقدار 200 الی 250 کیلو آهک به ازای یک متر مکعب (حدود یک تن) خاک محل است.

قیمت آهک شکفته

قیمت این محصول بر اساس کیفیت آن مشخص می شود. در روش سنتی بر روی آهک پخته شده آب می پاشند که البته مقدار زیادی گاز دی اکسید کربن نیز طی این فرایند جذب آهک می شود و خلوص محصول نهایی کاهش می یابد. اما روش نوین تولید آهک هیدراته که در کارخانه آهک آسیا انجام می شود با استفاده از سیسم خاصی به نام هیدراتاسیون است. در این روش به جای پاشیدن آب در هوای آزاد ، بخار آب جوش در محفظه ای سر بسته به آهک پخته شده تزریق می گردد. با این فرایند ، آهک شکفته شده با کیفیت ممتاز و خلوص بسیار بالایی تولید می گردد که خلوص آن 99 درصد نیز می رسد.

فروش آهک شکفته

کارخانه تولید آهک آسیا، یکی از بزرگترین تولید کننده انواع آهک و پودر سنگ در کشور می باشد. ما با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و معدن سنگ آهک مرغوب ، قادر به تولید آهک با کیفیت صادراتی هستیم. برای خرید آهک شکفته و یا اخذ اطلاعات تکمیلی در مورد این محصول با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.