قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا
تلفن تماس

09122533040

پست الکترونیک

info@ahakasia.com

ساعات کار

همه روزه 8 الی 20

🏷️

📱 برای دریافت مشاوره و قیمت محصولات، می توانید از طریق شماره تماس های مجتمع تولیدی مصالح آسیا و یا با مراجعه حضوری به دفتر مرکزی مراجعه نمایید.

02537226982
09121537040
09122533040

📌 قم، جاده قدیم کاشان، مجتمع تولیدی مصالح ساختمانی آسیا

 

آهک زنده یا اکسید کلسیم یک ماده شیمیایی تولید شده در کارخانجات است. این نوع ماده که در حقیقت آهک خالص می باشد به صورت معمول در طبیعت یافت نمی شود زیرا اولا حرارت بسیار زیادی برای تولید آن لازم است و دوما در صورت تماس با آب ، به شدت واکنش داده و تغییر ماهیت شیمیایی می دهد. سنگ آهک موجود در پوسته زمین همواره با ناخالصی های گوناگون و بخصوص گاز دی اکسید کربن ترکیب شده است که همین امر از کارایی آن می کاهد. بنابراین با استفاده از روش هایی ، گاز کربن و ناخالصی آن را جداسازی نموده و آهک خالص را با فرمول شیمیایی اکسید کلسیم تولید می نماییم. این آهک خالص همان آهک زنده است.

این نوع آهک دارای ثبات مولکولی نبوده و تمایل زیادی به تغییر شیمیایی از طریق ترکیب با آب دارد. به این شکل که در صورت ترکیب آهک زنده با آب ، حرارت زیادی ایجاد نموده و با جذب اکسیژن و هیدروژن از محیط ، شکفته می شود. به همین دلیل آن را آهک زنده یا آهک فعال می نامند.

اسامی فارسی آهک زنده آهک فعال – آهک آب نخورده – آهک اکتیو – اکسید کلسیم – آهک پخته شده – آهک کلسینه – آهک خالص
نام های لاتین Quicklime – burnt lime – unslaked lime – pebble lime – calcia – Calcium oxide
فرمول شیمیایی CaO
انحلال پذیری در آب ایجاد واکنش شیمیایی در جهت تولید آهک هیدراته
pH قلیایی = 12.8
حالت فیزیکی بی بو – سفید رنگ – کلوخه و پودری

تولید آهک زنده

برای تولید این نوع آهک ، نیاز به حرارت بسیاری بالایی داریم تا آهک از طریق فرایند پخته شدن ، گاز کربنیک و ناخالصی های خود را از دست دهد. هر چه دمای پخت بالاتر و مدت زمان آن طولانی تر باشد ، آهک زنده با خلوص بالاتر و کیفیت مرغوب تری به دست می آید. حداقل دمای قابل قبول برای تبدیل سنگ کربنات کلسیم به آهک پخته شده خالص ، حدود هزار درجه سانتیگراد است اما با افزایش این دما ، گاز دی اکسید کربن بیشتری از آن خارج می شود.

عمل پخت سنگ آهک در کارخانجات تولید آهک توسط کوره آهک پزی انجام می گیرد که به دو صورت کوره صنعتی و کوره سنتی است. کوره های آهک پزی امروزی با نام کوره روتاری ، از یک استوانه عظیم فلزی تشکیل شده که سنگ آهک کوبیده شده در داخل آن به خوبی حرارت می بیند و محصول تولیدی آن با نام آهک صنعتی معروف است.

فرق آهک زنده و مرده چیست؟

همان طور که گفته شد ، آهک زنده دارای فرمول مولکولی اکسید کلسیم بوده و از پخت سنگ آهک به دست می آید. این نوع آهک بسیار بی ثبات است و اگر با آب تماس داشته باشد ، حرارت زیادی تولید نموده و شروع به حباب زنی می کند و طی واکنشی شیمیایی شکفته می شود. آهک شکفته شده دارای فرمول مولکولی هیدروکسید کلسیم است و چنانچه با آب ترکیب شود ، دیگر واکنش خاصی از خود نشان نمی دهد و به همین علت آن را آهک مرده می نامند.

قیمت آهک زنده

اکسید کلسیم در انواع مختلفی قابل تولید است. این محصول در ابتدا از کوبش و پخت سنگ آهک تولید شده و به شکل کلوخه است. آهک زنده کلوخه بیشتر برای مصرف در صنایع ساخت و ساز نظیر شفته ریزی کاربرد دارد. همچنین از آن به منظور تولید حرارت ، ضد عفونی و تولید آهک مرده هم استفاده می شود.

قیمت آهک کلوخه نسبتا ارزان است اما بسیاری از صنایع به اکسید کلسیم پودری و میکرونیزه در پروسه تولید خود نیاز دارند. برای مثال در تولید سیمان و هبلکس و … حتما باید از آهک پودری با اندازه ذرات ریز تر استفاده نمود. تولید پودر آهک زنده میکرونیزه نیازمند بکار گیری آسیاب ها و دستگاه های کوبشی خاصی است. هر چه اندازه ذرات این محصول کوچک باشد ، تولید آن مشکل تر و قیمت بالاتری خواهد داشت.

کارخانه تولید آهک زنده

کارخانه تولید آهک آسیا، بزرگترین و با سابقه ترین تولید کننده انواع آهک نظیر آهک زنده و مرده در کشور است. محصولات این مجموعه به کیفیت بالا و تنوع زیاد آن معروف هستند. آهک زنده کلوخه و پودری در این کارخانه به صورت فله و کیسه و برای مصرف در تمامی صنایع مرتبط مناسب است. همچنین آهک صادراتی به مقصد کشور های عراق ، ترکیه ، ارمنستان ، افغانستان و قطر در حجم بسیار بالا آماده تحویل می باشد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.